Futbol tutkunu oyun severlerin son zamanlarda gerek Appstore’da gerekse Playstore’da en çok indirdiği oyunların başında New Star Manager ve New Star Soccer gelmekte. Aslına bakarsanız New Star Games bu işe uzun süre önce PC formatıyla girmişti. Bilenler bilir sadece kendi internet sitesi üzerinden satın alma opsiyonu bulunan New Star Soccer serisinde bir oyuncuyu hem özel hayatıyla hem antrenmanıyla hem maç performanslarıyla kontrol etme imkanı sunuyordu oyun. Bunu yaparken kullanıcıya çok fazla görsellik vermiyor belki ama küçük detaylarla sizi gerçekten oyuna bağlıyor. New Star Games mobil dünyaya giriş yapana kadar pek çok oyun sever belkide oyundan habersizdi. Aslında yıllardan beri bir çok FM ve Fifa tutkununu tek bir oyunda, daha düşük görsellikle kullanıcıya sunan bir oyun New Star Soccer serisi. Oyunda belki görsellik yok ama o küçük detaylar gerçekten sizi oyuna bağlıyor. Örneğin; bir kulüple belli bir maaş karşılığı sözleşme imzalayabilir, kazandığınız para karşılığı kendinize ev, araba, yat hatta at alabilirsiniz. Kazandığınız parayı kumarda veya at yarışında yiyebilir veya sevgili yapıp sevgilinizi hediyelere boğabilirsiniz. Yükselen performansınızla gazetelerin manşetlerini süsleyebilirsiniz. Oyunun dezavantajlarından birisi bahsettiğimiz gibi görsellik. FM’cilerin aşina olduğu 3 boyutlu maç motoruna benzer bir şekilde oynuyorsunuz maçları. Bir başka can sıkan özellik ise isim haklarının alınmamış olması. Örneğin; New Star 3, 4 ve 5’i satan alıp oynayan biri olarak; New Star Soccer 3’de Galatasaray kariyerimde forvet hattını Neceti Ateş ve Ümit Keren’le paylaşıyordum mesela 🙂 Aşağıda New Star Soccer 5’e ait bir oyun görseli yerleştiriyoruz. Oyun son versiyon olarak PC’de New Star Soccer 5’i çıkardı ve şuanda Steam’de oyunun fiyatı 15 ağustosa kadar indirimli 9,25 TL. İlginenlere buraya linkini bırakalım.  New Star Soccer Steam

3.jpg

Gelelim mobil versiyonuna. Son zamanlarda mobil oyun sektörünün hızla büyümesi pek çok şirketin yöneliminin buraya doğru kaymasına sebep oldu. New Star Games’te mobil sektörde kendine futbol tutkunlarına özel piyasaya sürdüğü New Star Soccer Mobile ve New Star Manager oyunlarıyla yer buldu.

47

İki oyunda kullanıcılardan son derece fazla ilgi gördü. Günümüz mobil oyunlarında kullanıcılar artık çok fazla zaman harcayan değil, oturup pratik bir şekilde vakit öldürebileceği oyunlar arıyor. New Star Games’te kullanıcıya bu imkanı tam olarak sunuyor. PC versiyonunun çoğu özelliği iki oyunda da mobilize edilmiş durumda.  Üstelik iki oyunda kullanıcıya ücretsiz olarak sunuluyor. Aşağıdaki tablo iki oyun hakkında gerekli bilgileri detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

1

New Star Games’in bu iki oyununuda deneyip oynadım. Şuanda da New Star Manager’i oynamaya 10.sezonumla devam ediyorum. Oyun farklı özellikleri bünyesinde barındırarak New Star Soccer bünyesinden biraz daha FIFA Ultimate Team’e kaymış gibi gözüküyor.

Gelelim oyunla ilgili avantajlara ve dezavantajlara. En önemli avantajı kesinlikle ücretsiz olması ve kolay oynanabilirlik seviyesi. Oyunu sıkılmadan ilk girdiğinizde rahatlıkla çözebiliyorsunuz. Bunun dışında New Star Manager çok geniş bir veritabanına sahip ve bir çok ligi alt klasmanlarıyla birlikte size sunabiliyor. Oyunda stadyumunuzu, kulübünüzün antrenman sahasını, fitness merkezini, altyapısını, sağlık merkezini ve taraftarlar için storelarını geliştirme imkanları buluyorsunuz. Bunları sponsorlarla yaptığınız anlaşmalardan gelen paralarla yapıyorsunuz. Oyunda isim hakkı alınmamasına rağmen Şampiyonlar ligi ve Avrupa Ligi formatıda mevcut. Liglerdeki takımlarda gerçek takımlardan oluşmakta.
Dezavantajların kesinlikle en büyüğü oyunda gerçek oyuncu isimleri ne yazık ki yer almıyor. Takımların oyuncuları hayali oyunculardan kurulu. Bunun dışında takım isim telifleri alınmasına rağmen kulüp logolarıda ne yazık ki orijinal değil. Oyunda bir kaç sezon geçirdikten sonra bu durumları bir nebze aşabiliyorsunuz fakat benim en çok canımı sıkan özellik oyun içi kartlar. Oyun Fifa Ultimate benzeri oyuncu kartlarını kullanıcıya sunuyor fakat bunları sadece parayla satın alabiliyorsunuz. En azından oyun içinden biriken tokenlerle alınabilmeli diye düşünüyorum. Bir başka can sıkıcı özellikte eğer internete bağlıysanız her maç sonrası oyun sizi reklam izlemeye mecbur bırakıyor. 10-15 saniyelik reklamlar olsa da belli bir süre sonra sizi sıkabiliyor.

Oyunla ilgili görselleri de aşağıda bulabilirsiniz. Kısacası FM veya Fifa Ultimate tutkunuysanız kesinlikle size önerebileceğimiz bir oyun New Star Games’in oyunları. Arkanıza yaslanıp takımınız ve oyuncunuzla ilgili kararlar almaya başlayabilirsiniz, şimdiden iyi oyunlar

5

6